QQ Asian Kitchen
dva šéfkuchaři v jedné kuchyni
QQ otevřelo své dveře pro veřejnosti vloni v září. Datum zahajovací párty si pamatuju úplně přesně. Bylo to 23. září a pamatuji si to proto, že jsem se v ten den vdávala. Musím ale uznat, že jako důvod neúčasti to bylo ze strany kluků celkem originální. A my jim to samozřejmě zazlívat nebudeme.
Vždycky když si na tuhle věčně vysmátou dvojku vzpomenu, vybavím si jeden konkrétní večer, kdy mi Lee o Nyomanovi nad několikátým pivem tvrdil, že je kouzelník, protože uvaří neskutečné jídlo i z popelníku plného vajglů. No, možná to tak nakonec opravdu bude. Kuchyně, kterou Lee Chang a Nyoman Purnata ve své restauraci vaří, totiž nemá v našich končinách obdoby. A my máme radost, že si Lee našel čas odpovědět na pár otázek.
Co se vlastně skrývá pod písmeny QQ? QQ je textura lepkavých knedlíčků i některých typů nudlí. Termín původně pochází z Taiwanu, kde zvuk Q připomíná slovo “žvýkavé”. Zjednodušeně by se dalo říct, že je to taková asijská verze al dente: ne moc, ne málo.
Koncept QQ Asian Kitchen se točí kolem chutí, které můžete sdílet spolu s rodinou a přáteli. Ideální je přijít aspoň ve třech a ochutnat toho co nejvíc: tužkou si zaškrtnete, co si dáte a pak už jenom sledujete, jak barevné a voňavé kreace přistávají na vašem stole. Chuťové kombinace jsou pro nás mnohdy neotřelé, jindy veskrze klasické. Všechny pokrmy ale mají jedno společné: na srdci zahřejí, na jazyku potěší. Nečekejte extrémně pálivá jídla: kluci s chilli poměrně šetří a když už ho používají, vždy to dává smysl. Chuť je tu vždy na prvním místě, už se mi několikrát stalo, že jídlo, co na první pohled vypadalo poměrně banálně, mě chuťově úplně rozstřelilo. Lee tenhle jev jednou sám popsal spojením ugly delicious. Že by nový trend v gastronomii? No, nebudeme přehánět. Pokud jste QQ ještě nenavštívili, určitě se tam vydejte. Zklamaní nebudete.
Jak bys popsal vaši kuchyni?
Všechny pokrmy jsou inspirované Asií. Zaměřujeme se hlavně na Bali a Taiwan: Nyoman z Bali pochází a já jsem se sice narodil v Coloradu, ale rodiče jsou z Taiwanu. Inspiraci ale čerpáme i třeba z japonské, korejské nebo americké kuchyně. Prim u nás ale hrají chutě jihovýchodní Asie.
Jak vás napadlo otevřít si vlastní podnik?
S Nyomanem už pracujeme asi 9 let, takže ta myšlenka už kolem nás nějakou dobu kroužila. Aktuální to začalo být tak před dvěma lety a poslední rok jsme na tom usilovně pracovali. Poměrně dlouho jsme hledali vhodný prostor a nakonec jsme se usídlili tady v Ladově ulici.
Řekl bys, že díky svému původu máte oproti jiným asijským podnikům v Praze velkou výhodu?
To asi úplně ne. V posledních letech se v Praze vyrojilo hodně asijských restaurací a bister, mnohé z nich jsou fakt dobré. My přinášíme autenticitu, upřímné jídlo, které si na nic nehraje a naši společnou vášeň pro vaření. Spíš bych řekl, že výhodu máme v tom, že jsme dva: každý máme svou minulost a zkušenosti, které se liší, ale často i shodují. Kvalita jídla je pro nás naprosto zásadní, a díky tomu, že na nových jídlech spolupracujeme, často dohromady vymyslíme něco, co by mě samotného nenapadlo.
Spousta lidí z oboru by ti řekla, že v kuchyni má být pouze jeden šéfkuchař. Co si o tom myslíš?
To chápu, ale u nás to funguje fakt dobře, byla bys možná překvapená. Už předtím jsme spolu pracovali dlouho a nikdy jsme se nehádali, vždycky to bylo fajn. Když vymýšlíme nová jídla, vše vzniká opravdu přirozeně, přesně totiž víme, co tomu druhému chutná a jakým směrem se chceme s konkrétním pokrmem vydat. Jeden druhého posloucháme, bereme ohled na kritiku a připomínky. Výsledkem je něco, co jsme vytvořili společně. To je v našem oboru celkem unikát.
Otevřeno máte několik měsíců. Co bys řekl, že je váš největší hit?
Docela dobře se uchytily překrmy. Hodně lidí si dává sendvič s ústřicí (někteří i několik) nebo křupavý jackfruit salát, ten se myslím povedl. Na Instagramu se chytlo sashimi z lososa v tempuře, asi proto, že je tak barevné (smích). Jídla testujeme na poledním menu, které se mění každé dva týdny, tam vždycky přidáme něco nového a čekáme, co na to budou říkat naši hosté. Je to neustálý vývoj.